JML-diving

Menu
MENU

Aktualności

Automatyzacja wózków do wprowadzania trumny zakończona sukcesem

1.02.2019

Jak informowaliśmy już wcześniej, nasza firma wygrała przetarg na modernizację wózków do wprowadzania trumien dostarczonych z piecami TABO na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Projekt został zakończony z sukcesem.

Jest to pierwsza taka realizacja w Polsce i w Europie. O ile istnieją wózki automatyczne, takie jak np. standardowo oferowane z piecami Funeris ZERO , to w zakresie modyfikacji wózków firmy TABO to jest to pionierska realizacja. Dzięki autorskiemu projektowi modernizacji, wykonanego przez biuro konstrukcyjne JML FUNERIS sp. z o.o., sterowanie i poruszanie wózka jest możliwe w 3 trybach: w pełni automatycznym – uruchamianym z pulpitu wózka lub z pulpitu ściennego, półautomatycznym – gdzie operator częściowo wydaje komendy sterujące oraz trybie ręcznym – awaryjnym. Cały system jest oparty o nowoczesne sterowniki PLC firmy Siemens. Układ wózków jest zasilany z zasilacza rezerwowego UPS, który zabezpiecza ciągłość procesu.

W projekt zaangażowani byli nasi pracownicy z biura konstrukcyjnego, zespół automatyków oraz inżynierowie serwisu.

Co istotne, wózki po modernizacji umożliwiają wprowadzenie dowolnego rodzaju trumny – system pozwala zaprogramować np. trumnę drewnianą, kartonową czy wiklinową – 3 różne programy. Minimalizacja czasu wprowadzania oraz czasu otwarcia drzwi, przy jednoczesnemu odseparowania obsługi od bezpośredniego otoczenia pieca pozwala znacząco podnieść bezpieczeństwo pracy operatora.

Dodatkowo, pełna automatyzacja minimalizuje wymóg co do ilości zatrudnionego personelu do obsługi pieca. Teraz, nawet jedna osoba na zmianie, pełniąca funkcję operatora pieca może dokonać wprowadzenia w trybie automatycznym.

Przy okazji modernizacji odnowiono wygląd zewnętrzny wózków, wyposażając je w obudowę ze stali nierdzewnej. To, w połączeniu z faktem, że w trakcie obserwacji przez rodzinę wprowadzania trumny do pieca operator może stać poza polem obserwacji, dodaje elegancji operacji wprowadzania do pieca, przy zachowaniu najwyższych standardów etyki.

Poniższy film prezentuje wprowadzenie w trybie automatycznym:

Zdjęcia z realizacji:

ZCK-Warszawa-Cmentarz-Polnocnykremacje-w-Warszawiewozek-do-trumnydetal-wozka-do-wprowadzaniawozki-TABO-po-modernizacji